Stomnarö - En Paradisöns Saga

626

Suno AI

Stomnarö - En Paradisöns Saga
v3.5

@Roffe Eklund

Stomnarö - En Paradisöns Saga
v3.5

@Roffe Eklund

歌詞
[Verse]
Gubben på Stomnarö, fastboende sen alltför länge,
Hus vid strandkantens sus, med vinden som sin vän.
Mellan fjärdar han färdas, med nät som bådlösa lån,
Lyfter blick över viken, och hemmet där är han så mån.
[Verse]
Midsommarens kvällar, där grannens gård bådar fröjd,
Där barnens skratt och lek, fyller luften med frid.
Reser majstången högt, bland blomster och skratt,
Och festar vid ljust nattskär, medan vågorna slår mjukt och glatt.
[Chorus]
Och de som bara gästar, ser skärgårdens skimmer,
Men här är hjärtat hemma, där vattnet brusar in.
Det lilla röda huset, skrattar åt stormars vind,
Här lever varje sommar, fastboendes tro och minne.
[Verse]
När solens guld går ned, på åkern bred och vid,
Bondgården vilar tryggt, medan natten lugn tilltar sin tid.
Han mjölkar sina kor, när tuppen börjar gala,
Och varje gryningsfiske börjar, med hopp om dagens hala.
[Verse]
Med ett snöre och en krok, kastar han ut sin dröm,
Från bryggan där hans farfar, en gång sjöng sin sång.
Sjöbåten gungar mjukt, i takt med havets svall,
Hans hjärta följer sjöns takt, i en evighetens kall.
[Chorus]
Och de som bara gästar, ser skärgårdens skimmer,
Men här är hjärtat hemma, där vattnet brusar in.
Det lilla röda huset, skrattar åt stormars vind,
Här lever varje sommar, fastboendes tro och minne.
音楽のスタイル
melodic country acoustic

よろしければ

曲のカバー El rumor del viento
v4

Eduardo Castañeira が Suno AI を使用して作成しました

曲のカバー 5 лет Интеллиньюз
v4

Yuri Entus が Suno AI を使用して作成しました

曲のカバー España Entera Va a Saltar
v4

GALICIA OF THE TRANCE dj sabín が Suno AI を使用して作成しました

曲のカバー Brrrrrr
v4

Roberto Lazzaris Bertoldi が Suno AI を使用して作成しました

関連プレイリスト

曲のカバー ع
v4

احمد السامعي السامعي が Suno AI を使用して作成しました

曲のカバー Manuel
v4

Gyöngyi Szakácsné が Suno AI を使用して作成しました

曲のカバー سراج
v4

H Alshareef が Suno AI を使用して作成しました

曲のカバー Faça Ali
v4

Deliberalli が Suno AI を使用して作成しました